Alarmujące dane ekspertów o zdrowiu polskich dzieci

Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością, dyslipidemią, cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym - alarmują polscy kardiolodzy.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedstawionych na konferencji w Warszawie wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a nasze nastolatki są w czołówce najbardziej otyłej młodzieży na świecie. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.

Eksperci podkreślają, że 80 proc. dzieci z otyłością również w wieku dorosłych jest otyłych. Z kolei otyłe osoby są bardziej zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi. Głównym tego powodem jest niewłaściwy styl życia, szczególnie złe odżywiania się i brak ruchu.

Dzieci mało aktywne fizycznie są 5-6 razy bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe, nawet przed ukończeniem 20. roku życia – wynika z raportu, którym objęto dzieci w wieku 11-15 lat w 45 krajach Europy i Ameryki Północnej, w tym również Polski.

Konferencja w Warszawie zorganizowana została z okazji rozpoczęcia ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Zdrowie dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli".

Z okazji kampanii Magda Steczkowska, która jest jej ambasadorką, nagrała hymn tej akcji "Niech Cię polubi twoje serce".

Kampania jest XIV edycją akcji "Servier dla serca". Jak co roku w jej ramach organizowane są bezpłatne badania profilaktyczne, które służą wczesnemu wykrywaniu chorób sercowo-naczyniowych. Od 6 września do 11 października odbędą się one w 11 miastach: w Warszawie, Krynicy, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Lodzi, Krakowie, Bydgoszczy, we Wrocławiu i Rzeszowie.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: