Byli funkcjonariusze SB mają stracić wysokie emerytury

Ruszyły prace nad przepisami, które odbiorą wysokie emerytury funkcjonariuszom SB - dowiedziało się Radio ZET. MSWiA szacuje, że chodzi o 24 tysiące osób. Według wiceministra Jarosława Zielińskiego, nowelizacja ustawy w tej sprawie ma być gotowa za dwa miesiące.

Osiem lat temu uchwalono ustawę dezubekizacyjną, ale według kierownictwa MSWiA tamta ustawa nie przyniosła oczekiwanych skutków. Część funkcjonariuszy uciekła przed obniżkami przechodząc na wojskowe renty, bo te nie były obniżane. Dodatkowo część przepisów zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Politycy PiS maja nadzieję, że teraz Trybunał zajęty sam sobą nie będzie pochylał się nad tematem emerytur funkcjonariuszy. Jest jednak problem co zrobić z tymi, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani po 90 roku.

Kierownictwo MSWiA skłania się jednak do tego, by obciąć im emerytury za pracę w SB za lata przed weryfikacją. Rozwiązanie znajdzie się w nowelizacji ustawy z 2008 roku. Przepisy prawdopodobnie będą zakładały, że uposażenie byłego funkcjonariusza po obniżce nie będzie mogło być niższe niż średnia krajowa emerytura.   

Według MSWiA na emerytury byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb wydajemy rocznie około 8 miliardów złotych. Przeciętne świadczenie to 4-6 tysięcy złotych.

Radio ZET/MAG/AK

Więcej: