Złote Lwy dla „Ostatniej rodziny”!

„Ostatnia rodzina” najlepszym filmem Festiwalu Filmowego w Gdyni! Statuetki otrzymali także odtwórcy głównych ról, Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna.

Biograficzna „Ostatnia rodzina” to opowieść o prawie trzech dekadach z życia Zdzisława Beksińskiego i jego żony Zofii oraz o relacjach artysty z synem, dziennikarzem muzycznym Tomaszem. Obraz wyreżyserował Jan P. Matyszyński.

Srebrne Lwy przyznano za film Macieja Pieprzycy „Jestem mordercą”.

Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Tomasz Wasilewski za „Zjednoczone stany miłości”. 

Za najlepszą męską rolę pierwszoplanową uznano występ Andrzeja Seweryna w „Ostatniej rodzinie”.

Nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską odebrał Łukasz Simlat („Zjednoczone stany miłości”). 

Dorota Kolak („Zjednoczone stany miłości”) otrzymała nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską. Monika Kaleta została laureatką nagrody za najlepsze kostiumy do filmu „Zjednoczone stany miłości”.  Ewa Drobiec otrzymała nagrodę za najlepszą charakteryzację w filmie „Wołyń”. 

Michalina Łabacz dostaje nagrodę za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Wołyń”. Nagrodę za debiut reżyserski otrzymał Bartosz M. Kowalski, reżyser filmu „Plac zabaw”. Andrzej Wajda otrzymał specjalną pozakonkursową nagrodę za swój nowy obraz  „Powidoki”. Nagrodę publiczności otrzymał film „Ostatnia rodzina”. Z kolei Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymał Janusz Majewski.

Za najlepszą muzykę uznano utwory z filmu „Szczęście świata”. Statuetkę otrzymało Motion Trio w składzie Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn. Doceniono także scenografię w tym samym filmie, a statuetkę otrzymał Andrzej Kowalczyk. 

Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał Piotr Sobociński jr, autor zdjęć do „Wołynia”. W kategoriach technicznych doceniono także Beatę Walentowską, która otrzymała nagrodę za montaż „Zjednoczonych stanów miłości”.

Za najlepszy scenariusz uznano skrypt Macieja Pieprzycy do „Jestem mordercą”. 

Więcej: