"Gabinet cieni" PO: Znamy nazwiska

Politycy z drugiego szeregu, ale fachowcy - tak będzie wyglądał "gabinet cieni" Platformy Obywatelskiej, którego skład jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem poznało Radio ZET. Na jego czele stanie lider PO, Grzegorz Schetyna, a celem będzie recenzowanie działań rządu premier Beaty Szydło.

Zastępcami Schetyny będą Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak. Nazwiska ministrów cieni wielu jednak zaskoczą.

W PO przyjęto zasadę, że do rządu cieni nie wejdą dawni ministrowie, bo im najtrudniej mieć świeże spojrzenie na swoje dawne resorty. Premiowano też osoby dyspozycyjne - wyłącznie posłów i senatorów.

Ministra finansów PiS będzie oceniał Włodzimierz Nykiel, który od 2007 roku kieruje katedrą prawa podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego. Zdrowiem zajmie się Tomasz Grodzki, profesor nauk medycznych. Z reformą oświaty będzie walczyć posłanka Urszula Augustyn, była sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji. Decyzjom szefa MSW będzie się przyglądał Borys Budka.

Rząd cieni dopełnia jeszcze Rafał Trzaskowski, który zajmie się MSZ-em oraz Czesław Mroczek, który będzie oceniał Antoniego Macierewicza. Były wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik będzie odpowiadał za energetykę, za resort środowiska Gabriela Lenartowicz, za sprawy społeczne i rodzinę senator Jarosław Duda. Decyzje ministra gospodarki będzie prześwietlać była urzędniczka samorządowa Maria Janyska.
Ministrowie cieni mają mieć własny sekretariat i pieniądze na projekty i ekspertyzy.
Radio ZET/MAG/KS

Więcej: