Posłowie zdecydowali o losie marszałka Kuchcińskiego

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie został odwołany ze swojej funkcji - zdecydowali posłowie podczas poniedziałkowego głosowania. Wniosek o odwołanie marszałka przez przerwą wakacyjną złożyła Platforma Obywatelska.

Marek Kuchciński stał się strażnikiem interesu monowładzy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił w poniedziałek w Sejmie poseł PO Tomasz Lenz, argumentując wniosek Platformy o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Zarzucał też marszałkowi, że próbuje kneblować usta opozycji. - Kogo PO chce odwołać pana marszałka, czy mnie? Bo z przemówienia wynika, że chyba mnie - z mównicy sejmowej kontrował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem PO nie ma moralnego prawa, by zgłaszać wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego. Zarzucił też Platformie, że jeszcze niedawno ona sama dopuszczała się łamania regulaminu Sejmu i praw poselskich.

Po burzliwej debacie, Sejm odrzucił wniosek PO o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Za odwołaniem marszałka głosowało 169 posłów, a przeciw było 234. Od głosowania wstrzymało się 28 posłów. Większość bezwzględna konieczna do pozbawienia Kuchcińskiego funkcji marszałka wynosiła 216 głosów.

Wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu klub PO złożył pod koniec lipca - na ostatnim przed przerwą wakacyjną posiedzeniu - w związku z sytuacją, do jakiej doszło podczas głosowania nad poprawkami Senatu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka. Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział już w lipcu, że jego klub zaproponuje na nowego marszałka posła PO Rafała Grupińskiego.
Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: