Woda w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka czysta. Szpital wznawia pracę

Od poniedziałku Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach znów zacznie przyjmować pacjentów. Udało się oczyścić szpitalną sieć wodociągową z bakterii.

W sobotę szpital otrzymał wyniki badań próbek wody, w których nie stwierdzono bakterii z grupy coli.

Instalacja szpitala musi jeszcze zostać wypłukana z chloru, ale lecznica od poniedziałku będzie pracować normalnie.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) to największy szpital dziecięcy w woj. śląskim i jeden z największych w Polsce. W czwartek po południu wstrzymano tam planowe przyjęcia pacjentów, odwołano zaplanowane zabiegi i wprowadzono zakaz odwiedzin na oddziałach. Decyzję podjęto po tym, gdy cykliczne badania jakości wody wykazały jej zanieczyszczenie bakteriami.

We współpracy z dostarczającą w Katowicach wodę miejską spółką Katowickie Wodociągi szpital przeprowadził m.in. płukanie instalacji wodnej maksymalną dopuszczalną dawką chloru. Przełączono też wewnętrzną instalację szpitala do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej, z pominięciem szpitalnych zbiorników rezerwowych.

Przedstawiciele szpitala zapewniali, że u pacjentów, opiekunów i personelu nie stwierdzono żadnych objawów chorobowych, mogących być skutkiem problemów z wodą. Placówka deklarowała, że ma odpowiednią ilość wody butelkowanej do picia oraz do mycia; darmową wodę zaoferował jeden z producentów. Zabezpieczono też odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych.

Działające w szpitalu specjalistyczne przychodnie w piątek pracowały normalnie. Do domów wypisano natomiast pacjentów niewymagających hospitalizacji, do odwołania wstrzymano zaplanowane przyjęcia i zabiegi oraz odwiedziny chorych na oddziałach. Przebywającym w GCZD pacjentom i lekarzom zakazano korzystania z wody z kranów.

Przyczyny zanieczyszczenia wody nie są na razie znane.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: