Irena Kwiatkowska w Google Doodle. Rocznica urodzin „kobiety pracującej”

W sobotę przypada 104. rocznica urodzin aktorki Ireny Kwiatkowskiej. Google postanowił uczcić to specjalna animacją. Przypominamy, kim była jedna z najbardziej niezapomnianych polskich aktorek.

Irena Kwiatkowska przyszła na świat w 1912 roku w Warszawie. Zadebiutowała na scenach teatralnych jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Była członkinią Armii Krajowej, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Irena Kwiatkowska po wojnie przeprowadziła się do Krakowa, gdzie występowała w kabarecie Siedem Kotów i Teatrzyku Zielona Gęś. Blisko współpracowała z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim.

Pod koniec lat 40. wróciła do Warszawy i rozpoczęła karierę filmową. Grała w kultowych serialach „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”, gdzie występowała jako „kobieta pracująca”. Jej słynna fraza „bo ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję” weszła do języka potocznego. Irena Kwiatkowska wystąpiła w dziesiątkach filmów i sztuk teatralnych. Była także popularną spikerką i lektorką, związaną z Polskim Radiem. Występowała również w Kabarecie Dudek i Kabarecie Starszych Panów.

Została odznaczona licznymi nagrodami państwowymi. Otrzymała m.in. Złoty Medal Zasłużonych Kulturze Gloria Artis i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Ostatnie chwile życia spędziła w Domu Aktora w podwarszawskim Skolimowie. Zmarła 14 marca 2011 roku. Spoczywa na Powązkach Wojskowych.

Tak Google uczcił rocznicę urodzin Ireny Kwiatkowskiej

Radio ZET/MW

Więcej: