Wybrano prezesa TVP

Jacek Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa telewizji publicznej - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Jak podał, czworo członków RMN - on sam, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Grzegorz Podżorny -  głosowało za kandydaturą Kurskiego; przeciw był Juliusz Braun.

W konkursie na nowego prezesa TVP złożono 23 oferty, z czego do drugiego etapu, po spełnieniu warunków formalnych, przeszło 18 kandydatów. Spośród nich do finału wyłoniono cztery osoby: poza Kurskim także dyrektor TV Biełsat Agnieszkę Romaszewską-Guzy, prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego oraz reżysera Bogdana Czajkowskiego.

W piątek w Sejmie odbył się trzeci etap konkursu, który polegał na rozmowie kandydatów z członkami Rady Mediów Narodowych m.in. na temat wizji telewizji publicznej i sposób realizacji misji publicznej. W środę członkowie RMN głosowali nad kandydaturami finalistów konkursu.

Czabański: Kurski zaprezentował ciekawy, dynamiczny program działania TVP 

Jacek Kurski zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański po tym jak ogłosił, że Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa TVP.

Czabański poinformował dziennikarzy w Sejmie, że Rada Mediów Narodowych zbierze się o godzinie 15. Wówczas jej członkowie mają spotkać się z Jackiem Kurskim i przewodniczącym Rady Nadzorczej TVP Dariuszem Lasockim. - Ustalimy warunki współpracy, później nastąpi akt powołania (Jacka Kurskiego - przyp. red.) na prezesa zarządu TVP - zapowiedział.

Czabański pogratulował wyboru Kurskiemu. - Osobiście cieszy mnie to, że Jacek Kurski wyciągnął wnioski z różnych uwag, które słyszał z różnych stron i zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji. Szczególnie mnie cieszy, że ta jego dynamika będzie służyła wspieraniu tego, co jest najważniejsze dla mediów publicznych, mianowicie uszczelnieniu abonamentu - powiedział.

Radio ZET/PAP/MS

Więcej: