Jak założyć profil zaufany w ePUAP bez wychodzenia z domu [TŁUMACZYMY]

Od dziś klienci PKO BP mogą bez wychodzenia z domu założyć profil zaufany za pośrednictwem systemu elektronicznego tego banku. Do tej pory, aby móc korzystać z profilu zaufanego, trzeba było udać się do urzędu, aby potwierdzić swoją tożsamość.

Już nie trzeba udawać się do autoryzowanej jednostki administracji publicznej, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Obecnie ok. 500 tys. osób ma profil zaufany, z tego 96 proc. to urzędnicy. Profil zaufany dalej będzie można zakładać za pośrednictwem ePUAP-u.

Pierwszym bankiem, który przeszedł specjalne testy bezpieczeństwa i umożliwia założenie profilu zaufanego za pośrednictwem swoich systemów, jest PKO BP, ale kolejnych 17. instytucji jest w trakcie testów i powinny one umożliwiać takie rozwiązania sukcesywnie w ciągu najbliższych tygodni.

Profil zaufany to bezpłatna metoda uwierzytelnienia obywateli w systemach e-administracji (m.in. ePUAP, CEIDG, ZUS, ale też np. EMP@TIA - MPiPS); posługując się nim można drogą elektroniczną złożyć wniosek np. o wydanie dowodu osobistego, odpisu aktu stanu cywilnego, założyć firmę, wyrejestrować samochód bez konieczności wychodzenia z domu.

Sam profil zaufany to zestaw specjalnych danych, które identyfikują obywatela w systemach informatycznych e-administracji.

Radio ZET/PAP/MS

Więcej: