Coraz więcej kobiet na uczelniach technicznych

Kobiety coraz chętniej wybierają uczelnie techniczne. Już 37 procent studentów na politechnikach to dziewczyny. Najwięcej kobiet uczy się na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. K. Pułaskiego w Radomiu.

Z raportu "Kobiety na politechnikach 2015", który przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy wynika, że liczba kobiet na uczelniach technicznych rośnie od roku 2007/08, czyli od początku prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki!". Wtedy dziewczyny stanowiły 30,7 proc. ogólnej liczby studentów.

Coraz mniej studiujących

W roku akademickim 2013/14 w Polsce na uczelniach wyższych uczyło się o ponad 127 tys.osób mniej niż rok wcześniej. Na uczelniach technicznych ten spadek dotyczył jednak głównie mężczyzn. Od roku akademickiego 2007/08 liczba dziewczyn na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o ponad 20 tys., a liczba mężczyzn spadła o ponad 16 tys. To między innymi efekt likwidacji obowiązkowej służby wojskowej i niżu demograficznego.

Uczelnie techniczne, w których studiuje najwięcej kobiet, to te częściowo humanistyczne: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (51,7 proc. dziewcząt) i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (50 proc.).

Jakie studia wybrać?

Jak wynika z raportu, są też takie wydziały uczelni technicznych, na których liczba kobiet nie przekracza kilku procent. Najmniej kobiet studiuje na kierunkach stricte technicznych, takich jak elektryka. Dlatego np. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej dziewczyny stanowią tylko 4,32 proc. liczby studentów.

Niewielką popularnością cieszą się również: mechanika, elektronika, elektrotechnika, automatyka. W podgrupie kierunków informatycznych w ubiegłym roku akademickim kobiety stanowiły 13,44 proc. ogółu studentów na wszystkich typach uczelni wyższych.

Darmowy program do rozliczania PIT-ów! Rozlicz się z Fundacją Radia ZET i pomóż dzieciom z wadami serca

Radio ZET/AKL

Więcej: