Nie żyje Janusz Stefański. Muzyk miał 70 lat

Zmarł znany perkusista jazzowy Janusz Stefański, znany ze współpracy m.in. z Kwintetem Tomasza Stański, Kwartetem Zbyszka Namysłowskiego, The Quartet czy Polski Jazz Ensemble.

Janusz Stefański miał 70 lat, jego kariera trwała niemal pół wieku. Zmarł na raka płuc w szpitalu we Frankfurcie nad Menem 4 listopada 2016. Pogrzeb odbędzie się w Krakowie - poinformował Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum”.

– Był muzykiem charyzmatycznym, człowiekiem obdarzonym niezwykłym temperamentem, fantazją i poczuciem humoru. Grał, można powiedzieć, do ostatniego tchnienia - powiedział.

Urodził się 14 czerwca 1946 w Krakowie. Studiował grę na perkusji i fortepianie w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Obronił dyplom w 1972. Jeszcze podczas nauki brał udział w koncertach krakowskiego Zespołu MW2, m.in. na Warszawskiej Jesieni. Jego wczesnymi idolami byli amerykańscy perkusiści Elvin Jones i Jack DeJohnette.

Kariera Janusza Stefańskiego

Zadebiutował w roku 1966 na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu w Kwartecie Zbigniewa Seiferta. Następnie współpracował z czołowymi polskimi zespołami, w tym: Kwintetem Tomasza Stańki; był członkiem tej legendarnej formacji przez pięć lat, nagrał trzy albumy: „Music For K”, „Jazzmessage From Poland” i „Purple Sun”, Studiem Jazzowym Polskiego Radia pod dyr. Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Triem Mieczysława Kosza „Reminiscence”, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, zespołem The Quartet Tomasza Szukalskiego, z którym koncertował w 1980 r. w słynnym klubie Village Vanguard w Nowym Jorku. Od 1973 r. współpracował również z grupami w Niemczech i Austrii: m.in. Hans Koller Free Sound, Radio Jazz Group Stuttgart, Zbigniew Seifert Variouspheres.

W 1981 r. podpisał trzyletni kontrakt z Vienna Art Orchestra, z którą w ramach europejskiego tournee wystąpił na Jazz Jamboree ’81 i Zaduszkach Jazzowych w Krakowie. Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce, zaskoczyło Janusza Stefańskiego we Frankfurcie nad Menem. Od tego czasu mieszkał wraz z żoną, artystką malarką, oraz dwiema córkami w Niemczech.

Do Polski przyjechał dopiero po 12 latach, na koncerty jubileuszowe Zbyszka Namysłowskiego w 1993 r. W latach 2009 i 2010 odbył tournee koncertowe po Kanadzie i USA jako członek International Polish Jazz Group z Januszem Olejniczakiem i Janem Jarczykiem.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: