Gowin o apelach smoleńskich: Psychologicznie rozumiem kolegów z PiS

„Na pewno przez poprzednie 5 lat pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej nie była uhonorowana w sposób odpowiedni. Psychologicznie i moralnie rozumiem kolegów z PiS” – mówi, pytany przez słuchaczy o apele smoleńskie, Gość Radia ZET wicepremier Jarosław Gowin. Dodaje: „Jako były polityk PO uważam, że w sprawie smoleńska można mi mniej”. Wicepremier zaznacza, że nie chce komentować działań PiS-u w tej sprawie, bo rozumie, jak dramatycznym i traumatycznym przeżyciem była dla nich katastrofa smoleńska.

Ustawa hazardowa? Wierzę, że od nowego roku wejdzie w życie ustawa, która będzie syntezą tego, co zaproponowało Ministerstwo Finansów i tego, co proponuje moja partia – odpowiada słuchaczom Gość Radia ZET. Jego zdaniem „w sprawie miękkiego hazardu powinno się wprowadzić rozwiązania bardziej liberalne, niż to, co proponuje Ministerstwo Finansów”. Obowiązujące dziś rozwiązania po aferze hazardowej kompletnie się nie sprawdzają i wszyscy o tym wiedzą. Co roku tracimy na tym około miliarda złotych – mówi polityk.

Pytany przez słuchaczy o in vitro odpowiada: Mając wiele moralnych zastrzeżeń do tej metody nie jestem zwolennikiem całkowitego jej zakazu, tylko ucywilizowania. Gowin tłumaczy, że dopuściłby in vitro, ale „z zakazem tworzenia tzw. zarodków nadliczbowych”.

Docelowo wpłynie zdecydowanie korzystnie na kształcenie nowych pokoleń na uczelniach wyższych – mówi Gość Radia ZET, pytany o likwidację gimnazjów. Jego zdaniem powołanie gimnazjów ma jeden zdecydowanie negatywny skutek – trzyletnie liceum. Powołanie gimnazjów uczyniło z liceów instytucję rachityczną  - uważa minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Polityk odpowiada również na pytania o maturę, strategię rozwoju kraju i Jarosław Kaczyńskiego.

ZOBACZ, JAK WICEPREMIER ODPOWIADAŁ NA PYTANIA KONRADA PIASECKIEGO

RADIO ZET/MA

Więcej: