Gowin: Moje dzieci nie wierzą, że dostaną emerytury z ZUS-u

Moje dzieci nie wierzą, że dostaną emerytury z ZUS-u - mówił Jarosław Gowin na antenie Radia ZET. Wicepremier i minister nauki był gościem porannej audycji Konrada Piaseckiego. 

Czy wierzysz, że dostaniesz emeryturę z ZUS-u?

Podczas rozmowy w "Gościu Radia ZET" poruszano m.in. temat reformy edukacji - przy okazji protestów przeciwko PiS-owskiemu projektowi likwidacji gimnazjów - oraz emerytur. Ten ostatni to nawiązanie do przyjętej kilka dni temu przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego o dwa lata.

Gowin zgodził się w pewnym momencie, że pokolenie obecnych dwudziestokilkulatków może mieć problem z otrzymywaniem w przyszłości świadczeń wystarczających na godne życie. - Uważam, że na dłuższą metę obecny system emerytalny jest dysfunkcjonalny. Ja mam trójkę dwudziestoparoletnich dzieci i żadne z nich nie wierzy w to, że kiedyś będzie dostawało emeryturę z ZUS - stwierdził.

Minister odniósł się również do kwestii tzw. emerytur obywatelskich, a więc propozycji ujednoliconej, minimalnej kwoty, przysługującej każdemu obywatelowi. - To jest osobna sprawa, niepowiązana z kwestią wieku emerytalnego. Moim zdaniem, trzeba będzie w przyszłości, nie w tej kadencji, być może nie w następnej, ale w ciągu najbliższej dekady przejść na system emerytur obywatelskich - powiedział. 

Radio ZET/MP

Więcej: