Jarosław Kaczyński: ekshumacja mojego brata będzie jedną z pierwszych

Śledztwo za poprzedniego rządu było skandalem, za które wielu ludzi powinno usiąść na ławie oskarżenia – powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla portalu Onet, krytykując przebieg dochodzenia ws. katastrofy smoleńskiej.

– Ja się zgadzam z decyzją o ekshumacjach. W przypadku mojego brata jest już mowa o terminach. To będzie jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza ekshumacja – poinformował prezes PiS.

– Śledztwo za poprzedniego rządu było skandalem, za które wielu ludzi powinno usiąść na ławie oskarżenia. Po przewiezieniu ciał do Polski nie przeprowadzono najbardziej elementarnych działań — oględzin zwłok, sekcji. Kłamano, że to ze względów sanitarnych. Tymczasem wszyscy żołnierze, którzy ginęli na misjach, mieli sekcje po przywiezieniu ciała do Polski. To, co się działo po katastrofie, to był jeden wielki, gigantyczny skandal - powiedział Kaczyński.

CZYTAJ TEŻ: Kaczyński na miesięcznicy: ostateczne ujawnienie prawdy przed nami

Pytany, komu oprócz Donalda Tuska mogą zostać postawione jakieś zarzuty, prezes PiS wymienił byłą premier Ewę Kopacz, wcześniej minister zdrowia w rządzie Tuska. – Ewa Kopacz wprowadzała w błąd opinię publiczną w sprawie rzekomego udziału polskich lekarzy w sekcjach zwłok w Moskwie. W normalnym państwie demokratycznym wyeliminowałoby to ją z polityki. Takich osób było więcej - powiedział.

Przedstawiciele i pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej są podzieleni w sprawie ewentualnej ekshumacji ciał ich bliskich.

Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

Między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy. W ich wyniku wykazano złożenie ciał sześciu ofiar w niewłaściwych grobach. Z kolei w odniesieniu do 87 ofiar katastrofy prokuratura wystąpiła o opinie do Katedry Medycyny Sądowej wrocławskiego uniwersytetu medycznego.

Prawo stanowi, że ekshumacja może odbywać się w okresie od 15 października do 15 kwietnia.

CZYTAJ TEŻ: Podkomisja smoleńska pojedzie do Moskwy

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Więcej: