Kaczyński ocenił "Smoleńsk". Mówi o zręcznej intrydze fabularnej

To jest film, który po prostu mówi prawdę - stwierdził po obejrzeniu "Smoleńska" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Uroczysta premiera filmu odbyła się w poniedziałek 5 września w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zaproszeni zostali na nią m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i członkowie rodzin smoleńskich.

- To jest film, który po prostu mówi prawdę. Mówi prawdę poprzez zręczną intrygę fabularną, ale przede wszystkim mówi prawdę o Smoleńsku. I to jest coś niesłychanie ważnego - na antenie TVP INFO ocenił Jarosław Kaczyński po obejrzeniu "Smoleńska" wyreżyserowanego przez Antoniego Krauzego. Jak dodał, jest "człowiekiem, który taki film mógł odebrać tylko w sposób bardzo szczególny". - Ta tragedia dotyczyła mnie w sposób najbardziej bezpośredni i osobisty. Chociaż to tragedia, to mogę powiedzieć, że reakcja na film to po prostu radość, że ten film jest - mówił prezes PiS po premierze. Wyraził nadzieję, że film obejrzy nie tylko bardzo wielu Polaków, ale także osób różnych narodowości, ponieważ film będzie prezentowany w innych krajach. - Zapraszam każdego Polaka, który chce znać prawdę, aby ten film zobaczył - dodał Kaczyński.

Uroczysta premiera "Smoleńska" odbyła się 5 września w Teatrze Wielkim w Warszawie. Film trafi na ekrany polskich kin 9 października. „Smoleńsk” powstał na podstawie scenariusza autorstwa Antoniego Krauzego, Macieja Pawlickiego, Tomasza Łysiaka i Marcina Wolskiego. W roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego wystąpił Lech Łotocki, Marię Kaczyńską zagrała Ewa Dałkowska. W filmie występują także m.in. Beata Fido, Aldona Struzik, Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra oraz Andrzej Mastalerz.
Termin realizacji zdjęć do obrazu przekładano kilkakrotnie. Prace nad filmem rozpoczęły się w 2013 r. w Warszawie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się w lutym 2015 r.

Honorowy patronat nad filmem „Smoleńsk” odjął prezydent Andrzej Duda

Radio ZET/PAP/TVP INFO/MT

Więcej: