Krajowa Szkoła Administracji Publicznej ma nowego patrona - Lecha Kaczyńskiego

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej ma nowego patrona. Od teraz będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się od godziny 11 sesją „Lech Kaczyński w służbie publicznej”. Główna ceremonia, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło, szefa MSWiA Mariusza Błaszczak oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozpoczęła się w czwartek o godzinie 15:00.

W budynku KSAP odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową z wizerunkiem śp. Lecha Kaczyńskiego. Specjalnie na tę uroczystość przygotowano krótki filmik poświęcony nowemu patronowi. Swoje przemówienie wygłosił m.in. Jarosław Kaczyński. Wspominał fragmenty życiorysu swojego brata. – Lech Kaczyński jako Szef NIK pokazywał młodym, wykształconym ludziom, że potrzebni są polskiej demokracji – mówił prezes PiS. Dodał, że to właśnie tragicznie zmarły prezydent upominał się o „zapomniany po 1989 roku aparat państwowy”.

Kaczyński odniósł się także do dzisiejszej sytuacji politycznej. – Chcemy zmieniać Polskę, by była ona w stanie chronić słabszych i nie bała się silnych – mówił. Jego zdaniem to śp. Lech zapoczątkował proces, który dziś partia rządząca kontynuuje pod hasłem „dobra zmiana”.

Podczas uroczystości wystąpiła też premier Beata Szydło. – To człowiek, który dla nas, siedzących na tej sali, jest autorytetem. Takim autorytetem, których dzisiaj potrzebuje Polska, nasza ojczyzna. Autorytetem wskazującym, w którym kierunku i jakie działania mają być podejmowane. W którym kierunku powinni podążać ci, którzy kierują się dobrem wspólnym – mówiła.

Zaapelowała też, by Polacy tworzyli wspólnotę: – Wszyscy razem - w myśl tego, by Polska była rządzona sprawiedliwie i uczciwie.

Głos zabrał także minister Błaszczak. Uważa, że gdyby nie Lech Kaczyński, KSAP mógłby dziś nie istnieć. Przywołał też czasy prezydentury patrona w Warszawie. – Dokładnie znał sytuację Warszawy, jako prezydent – podkreślił. 

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej została powołana do życia w 1990 roku decyzją rządu Tadeusza Mazowieckiego. Zadaniem KSAP było wsparcie reform administracji publicznej oraz kształcenie kompetentnej służby cywilnej w Polsce.

RadioZET.pl/KM

Więcej: