Kaczyński: Kto nas atakuje, nie wygra. Polska pozostanie Polską

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w niedzielnym wywiadzie dla dziennika „„La Repubblica”” i kilku europejskich gazet, że „Unia Europejska stosuje „brutalny język” wobec Polski”. „– Kto nas atakuje, nie wygra. Polska pozostanie Polską” – podkreślił.

Wywiad przeprowadzono dla grupy współpracujących ze sobą dzienników, wśród nich „Die Welt”, „El Pais” „Le Figaro”, „Le Soir”, „Tages-Anzeiger”.

Prezes Kaczyński pytany o to, co oznacza „kontrrewolucja”, o której mówi razem z premierem Węgier Viktorem Orbanem, odparł, że to „program dobrze przygotowanych zmian”. Jako priorytet wymienił „umocnienie narodowego kapitału, wzmocnienie siły nabywczej pieniądza, ograniczenie strachu przed biedą, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych”.

– Nie jesteśmy zwolennikami interwencjonizmu państwowego, ale część gospodarki powinna zostać w rękach państwa. Chcemy więcej polskiego kapitału w gospodarce i bankach, już podjęliśmy kroki”- stwierdził prezes PiS. – Jesteśmy szczęśliwi z zagranicznych inwestycji, ale chcemy przeniesienia gospodarki i finansów w polskie ręce”– dodał.

Jako kolejny priorytet wskazał „umocnienie patriotyzmu i tożsamości narodowej”, którym w jego ocenie „wyzwanie rzucał” poprzedni rząd”.

– Poprawność ogranicza wolność słowa, religii, debaty, decyzji. Jesteśmy świadkami likwidacji demokracji ze strony grup nacisku. Sprzeciwiamy się temu, w Polsce i w Europie”- stwierdził prezes PiS dodając, że dlatego z Orbanem mówił o „kontrrewolucji”.
Jarosław Kaczyński zaznaczył, że w Europie należy powrócić do koncepcji państwa narodowego jako „jedynej instytucji zdolnej zagwarantować demokrację i wolność, wielką różnorodność i żywotność kultur”.

Kaczyński: Gorzka niespodzianka ze strony UE

Przypomniał, że Polska zaproponowała zmianę traktatów europejskich, by umocnić państwa narodowe i wyeliminować „wszelką samowolę”.

Następnie stwierdził:„ "Gorzka niespodzianka ze strony UE; uprzejmość wobec Ankary, brutalny język wobec Warszawy”.

Odnosząc się do słów krytyki europejskich liderów pod adresem rządów PiS, Kaczyński oświadczył: „”Nie chcą, żebyśmy rządzili. Jesteśmy niewygodni, »not correct«, a Polska jest wielkim krajem. Powiedziano mi, że Węgry są małe, mogą otrzymać pewne ustępstwa, ale nie Polska. A jednak jesteśmy członkiem UE i NATO, gospodarka rośnie”.

Jarosław Kaczyński wyraził też opinię, że albo Unia zostanie szybko zreformowana, albo „upadnie”.

Kaczyński o Wałęsie: to ofiara nowoczesnych czasów

Odnosząc się do węgierskiego referendum w sprawie kwot migrantów na Węgrzech, uznanego za nieważne z powodu niskiej frekwencji, prezes PiS powiedział: „Nie sądzę, by (premier Viktor) Orban przegrał”.

– Frekwencja 50 procent byłaby lepsza. Nasza partia jest absolutnie przeciwko wszelkiemu antysemityzmowi i rasizmowi, ale kto przybywa do jakiegoś kraju, musi respektować reguły, a państwo przyjmujące ma prawo tego wymagać” - mówił Kaczyński.

– Niektóre kraje europejskie zapominając o tych regułach wywołały konflikty. Inny problem: agresywność muzułmańskich migrantów, zwłaszcza wobec kobiet ”– powiedział.

Na pytanie o katastrofę smoleńską, odparł, że oczekuje na rezultaty dochodzenia i że dotąd nie ma wyczerpujących wyjaśnień.

–„ Ambasada polska w Moskwie poprosiła wtedy o nowe działania w ramach śledztwa. Ówczesny minister spraw zagranicznych Sikorski i prawdopodobnie też ówczesny premier Tusk zablokowali prośbę do Moskwy. Zbyt dużo nieprawidłowych zachowań ”- dodał.

Komentując krytykę ze strony byłego prezydenta Lecha Wałęsy, Kaczyński powiedział do dziennikarzy: „Po pierwsze nie traktujcie Wałęsy serio. To ofiara nowoczesnych czasów. Pełnił rolę lidera w Solidarności, ale było to możliwe w ówczesnym specyficznym kontekście”.

–„ Poza tym: wielki deficyt intelektualny, wady charakteru, straszna przeszłość przeważyły nad zdolnością polityczną. Kilka razy się zdyskredytował”- podkreślił Kaczyński.

Mówiąc o siłach opozycji, w tym także o KOD, prezes PiS ocenił, że „niekiedy reprezentują grupy, które przy pomocy różnych nadużyć skorzystały z przejścia z komunizmu do demokracji”.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: