Poznański bardzo niebezpieczny. Policja wystawiła czerwoną notę

Za Kajetanem Poznańskim, poszukiwanym za zabójstwo młodej kobiety, wystawiono tzw. czerwoną notę Interpolu, która jest informacją dla policji innych krajów, że poszukiwany jest bardzo niebezpiecznym przestępcą.

Nota oznacza, że wiadomość o poszukiwaniu Poznańskiego trafia do 190 krajów. Upraszcza także procedury związane m.in. z zatrzymaniem i przekazaniem do Polski. Niezależnie od tego, mężczyzna od poniedziałku jest poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak poinformował, że w związku ze sprawą Poznańskiego przesłuchano kilkunastu świadków. Dokonano także kilkunastu oględzin, kilku przeszukań oraz powołano biegłych.

- Poszukujemy tego mężczyzny wszelkimi dostępnymi kanałami w ramach Europolu, Interpolu oraz SIS (System Informacji Schengen). Zaangażowani są między innymi oficerowie łącznikowi w innych krajach Unii Europejskiej - powiedziała Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Ściągnij darmowy program do rozliczania PIT-ów i wspomóż Fundację Radia ZET

Poznański jest poszukiwany m.in na podstawie listu gończego oraz ENA. Jak podkreślił rzecznik prokuratury, w tej sprawie list gończy oraz ENA zostały wydane "nadzwyczajnie szybko i sprawnie".

- ENA umożliwia innym służbom aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa oraz wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem - powiedziała Kuc. - Dzięki takiej współpracy międzynarodowej i wymianie informacji w ramach Interpolu oraz Europolu dotychczas zatrzymaliśmy wielu groźnych przestępców - podkreśliła policjantka.

27-letni bibliotekarz jest podejrzany o zabójstwo młodej kobiety, do którego doszło na początku lutego w Warszawie. W jednym z mieszkań na Żoliborzu wezwani do pożaru strażacy znaleźli w nadpalonym worku ciało młodej kobiety. Było okaleczone, bez głowy. Głowę odnaleziono później w plecaku, w tym samym mieszkaniu. Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyzna zabił Katarzynę J. w mieszkaniu na Woli, a następnie przewiózł jej ciało do wynajmowanego przez siebie mieszkania na Żoliborzu.

Radio ZET/PAP/AKL

Więcej: