Wyrok na urzędników za tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim

Kary więzienia w zawieszeniu i zakaz pełnienia funkcji kierowniczych - to prawomocny już wyrok sądu w sprawie dwojga urzędników z Kamienia Pomorskiego, w Zachodniopomorskiem. Byli oskarżeni o niedopełnienie obowiązków w związku z głośnym pożarem budynku socjalnego. 6 lat temu zginęły 23 osoby.

Na ławie oskarżonych zasiedli były dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim Krzysztof G. i jego była podwładna Barbara K. Według prokuratury nie dopełnili oni swoich obowiązków.

Apelację wnieśli obrońcy oskarżonych, którzy domagali się ich uniewinnienia. Była też apelacja prokuratury o wymierzenie surowszej kary G.

G. sąd wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery, a K. jednego roku w zawieszeniu na dwa lata. Oboje przez sześć lat nie będą mogli również pełnić funkcji kierowniczych w instytucjach publicznych, ani prowadzić działalności gospodarczej dotyczącej zarządzania nieruchomościami.

Sąd Apelacyjny tym samym złagodził obojgu kary wymierzone w lutym br. przez szczeciński sąd okręgowy. Wtedy Krzysztof G. i Barbara K. dostali wyroki bez zawieszenia.

Sąd drugiej instancji uznał, że oskarżeni odpowiadali za fatalny stan budynku socjalnego, ale kwaterowali ludzi w niespełniającym przepisów przeciwpożarowych budynku na polecenie burmistrza miasta.

W poniedziałek wielkanocny 2009 r. w pożarze budynku socjalnego w Kamieniu Pomorskim zginęły 23 osoby, w tym 13 dzieci. Był to jeden z najtragiczniejszych pożarów w powojennej historii Polski.

 PAP/AK

Więcej: