16-latek z Polski wysyła sondę do stratosfery

Karol Wojsław, utalentowany nastolatek ze Swarzędza koło Poznania, postanowił samodzielnie skonstruować amatorską sondę badawczą. 22 października, wyśle ją do stratosfery, by przeprowadzić specjalistyczne pomiary i nakręcić panoramiczny film Ziemi.

16-letni naukowiec jest świeżo upieczonym licealistą. Interesuje się matematyką, fizyką i astronomią. Prowadzi także bloga dla amatorów elektroniki i robotyki. Z jego oryginalnej pasji zrodził się niecodzienny pomysł. Karol zainspirowany podobną inicjatywą, postanowił stworzyć swoją własną sondę badawczą i wysłać ją do stratosfery. Tak powstał projekt o nazwie Space in 180.

- Zgodnie z założeniami, skonstruowana sonda ma dotrzeć do tzw. „niskiego kosmosu” za pomocą balonu meteorologicznego wypełnionego helem. Według obliczeń lot potrwa około dwóch godzin. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości (około 30 km) balon eksploduje, a podczepione do niego urządzenie zacznie spadać na specjalnym spadochronie, wysyłając jednocześnie dane o swoim położeniu - mówi Karol Wojsław.

Podczas lotu znajdujące się na pokładzie narzędzia pomiarowe wykonają badania, a zamontowane na sondzie kamery nagrają wysokiej jakości film panoramiczny. Film przygotują specjaliści SkyConcept - agencji, która jako jedna z pierwszych na polskim rynku zajmowała się profesjonalnym tworzeniem filmów z perspektywy lotniczej. Po zakończeniu całej misji urządzenie zostanie odszukane, a zgromadzone za jego pomocą informacje przeanalizowane i opublikowane w Internecie.

Do wykonania projektu Space in 180 niezbędne było zdobycie funduszy. Karol postanowił poprosić o pomoc internautów. Młody naukowiec zorganizował udaną kampanię crowdfundingową, dzięki której zgromadził ponad sześć tysięcy złotych. Wydarzenie będzie miało miejsce na Stadionie Milejskim w Murowanej Goślinie (niedaleko Poznania).

Radio ZET/MS

Więcej: