Sąd oddalił wniosek o zakazanie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek o zakazanie ekshumacji jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Na razie sąd nie ujawnia kto złożył taki wniosek i kogo on dotyczy. Wiadomo, że wnioskodawcy powoływali się między innymi na kult pamięci zmarłego.

Sąd odrzucił wniosek, bo uznał, że nie ma mowy o bezprawności działań prokuratury, a w związku z tym nie można wstrzymać ekshumacji. Wnioskowała o to rodzina zmarłego, bo jej zdaniem wyjęcie z grobu zwłok, to czynność bezprawna, która naruszy kult pamięci zmarłego i jego prywatność.

Postanowienie sądu jest nieprawomocne, wnioskodawcy mogą się odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Rodziny co najmniej 17 ofiar katastrofy smoleńskiej składały do sądów i prokuratury zażalenia i wnioski o uchylenie decyzji w sprawie ekshumacji. Dwustu członków rodzin ofiar napisało też list otwarty w sprawie zakazania ekshumacji nazywając je bezdusznym i bezprawnym aktem.

Według Prokuratury Krajowej - która w czerwcu br. ogłosiła rodzinom ofiar konieczność ekshumacji - 83 ekshumacje ofiar katastrofy są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów; chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji strony rosyjskiej. Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich - jesienią lub zimą 2017 r.

Dotychczas przeprowadzono trzy ekshumacje - w ubiegłym tygodniu na Wawelu Lecha i Marii Kaczyńskich; we wtorek - Stefana Melaka, a w czwartek ma się odbyć ekshumacja Tomasza Merty.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: