KE nakazała Polsce zawieszenie podatku handlowego

Komisja Europejska nakazała Polsce zawieszenie podatku handlowego, którego konstrukcja - w ocenie unijnych urzędników - może faworyzować mniejsze sklepy. To z kolei, może być uznane za niezgodne z unijnymi zasadami dotyczącymi przyznawania pomocy publicznej.

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję - podała w komunikacie KE.

"Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa" - napisano w komunikacie KE.

"Komisja Europejska wydała dziś również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. Jest to następstwem decyzji podjętej przez Komisję w lipcu 2016 r. w sprawie węgierskiego podatku progresywnego opartego na przychodach w sektorze sprzedaży detalicznej, który Komisja uznała za naruszenie unijnych zasad pomocy państwa ze względu na to, że podatek ten przyznał selektywną korzyść przedsiębiorstwom, które osiągają niższe przychody w stosunku do ich konkurentów" - dodano.

-Byliśmy przygotowani na negatywną decyzję KE w sprawie podatku. Jutro przedstawimy plan działania - tymi słowami ministerstwo finansów skomentowało decyzję Komisji Europejskiej.

Podatek wszedł w życie 1 września 2016 r.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: