12 grudnia demonstracja w obronie demokracji. Organizuje ją KOD

Komitet Obrony Demokracji organizuje 12 grudnia manifestację przed Trybunałem Konstytucyjnym w obronie demokracji. Zaprasza wszystkie partie, ruchy i organizacje społeczne.

Hasło demonstracji to "Obywatele dla demokracji". - Rozmawiałem o tym przedsięwzięciu z politykami, m.in. szefem klubu PO Sławomirem Neumannem, szefem klubu Nowoczesna Ryszardem Petru i liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, wszyscy popierają tę inicjatywę, chcę ich (publicznie) spytać, czy pójdą z nami na manifestację - powiedział w sobotę na konferencji prasowej inicjator powstania KOD Mateusz Kijowski. Komitet chce stworzyć "szeroki front obrony demokracji".

"

Zależy nam na tym, aby prawo było przestrzegane, aby nie było bezprawnych nacisków na władzę sądowniczą, zależy nam, aby zachować niezależność poszczególnych organów państwa i zachować porządek prawny - podkreśla Kijowski. "

Inicjator KOD przypomina, że podstawą demokracji jest trójpodział władzy. - Jeżeli władza ustawodawcza i wykonawcza dokonują ataku na władzę sądowniczą, na TK, to jest bardzo poważne zagrożenie, że za chwilę demokracja przestanie funkcjonować. Naszym celem jest obrona demokracji przed zakusami polityków, którzy nastają na demokrację - oświadczył Kijowski.

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie miał mocy prawnej. W środę wieczorem posłowie, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS. Jeszcze tej samej nocy prezydent odebrał przysięgę od czterech z nich, a od piątej ma odebrać po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

W sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona też głosami PiS i Kukiz'15 po tym, jak posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę. Wprowadza zasadę, że kadencja sędziego zaczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w ciągu 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Nowelę zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. TK ma rozpoznać wnioski 9 grudnia.

Radio ZET/PAP/smr

Więcej: