Komornik będzie mógł zająć jedynie 1/4 emerytury

Komornik nie zajmie całej emerytury, 75 procent ma zostać dłużnikowi na życie - sejmowa komisja przyjęła poprawki do projektu ustawy dotyczącej potrąceń z rent i emerytur. Będzie to jednak dotyczyć tylko najniższych świadczeń.

75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolna od potrąceń - sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła we wtorek poprawki do projektu ustawy, która dotyczy potrąceń od rent i emerytur.  - To kompromis między wierzycielami a zadłużonymi - oceniła posłanka PiS Barbra Bartuś.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajęła się projektem ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. Komisja przyjęła poprawki do tego projektu wypracowane na podkomisji, która obradowała w pierwszej połowie września.

- Projekt gwarantuje, że każdy świadczeniobiorca emeryt lub rencista otrzyma co najmniej 75 proc. swojego świadczenia. Nawet przy zbiegu innych egzekucji komorniczych. To dotyczy najniższych emerytur - wyjaśniała Bartuś, która jest wnioskodawcą projektu ustawy.  - To kompromis między emerytami, rencistami, którzy często zostają bez środków do życia, a wierzycielami - podkreśliła.

Posłanka PiS zwróciła uwagę, że głównym celem ustawy jest zapewnienie minimum egzystencji osobom, wobec których prowadzone są egzekucje. Jak zaznaczyła, projekt ustawy nie zmienia zasad prowadzenia egzekucji np. kosztów egzekucji.

Po wejściu w życie projektu ustawy jej przepisy obejmą rencistów i emerytów, wobec których już są prowadzone egzekucje komornicze. Ustawa nie będzie obejmowała świadczeniobiorców, którzy pobierają wyższą emeryturę np. około 1500 zł.

pap/mso

Więcej: