Podczas ekshumacji uszkodzono sarkofag pary prezydenckiej

Podczas ekshumacji ciał Lecha i Marii Kaczyńskich został uszkodzony sarkofag, w którym spoczywa para prezydencka. Ponowny pochówek planowany jest na piątek.

Czynności związane z ekshumacją trwały od ok. godz. 18 w poniedziałek do godz. 1 w nocy we wtorek. Poprzedziły je przygotowania polegające na zabezpieczeniu krypty, które, jak mówił proboszcz parafii archikatedralnej ks. Zdzisław Sochacki, były planowane na godzinę, ale przedłużyły się do trzech.

Podczas otwierania uszkodzona została płyta sarkofagu. Ks. Sochacki powiedział, że zlecona została ekspertyza kamieniarska i techniczna dotycząca jego stanu.

Ekshumowane szczątki pary prezydenckiej badane są w Krakowie. Według nieoficjalnych informacji przeprowadzono już m.in. tomografię komputerową. Pobrano też próbki do badań DNA; mają one zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych 48 godzin, tak by w momencie złożenia ciał ponownie do krypty - w piątek - biegli mieli pewność, że w trumnach nie znajdują się szczątki innych ofiar katastrofy.

Sama tomografia posłuży ekspertom do określenia obrażeń i przyczyny śmierci,a także do zrekonstruowania przebiegu katastrofy.

Radio ZET/PAP/PT/AKL

Więcej: