Victor Orban Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy

Premier Węgier, Viktor Orban, został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Tym samym potwierdziły się informacje specjalnych wysłanników Radia ZET na forum.

Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznaje nagrodę Człowieka Roku wybitnym osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.

Premier Orban odbierając nagrodę stwierdził, że mógłby wymienić szereg znakomitych kandydatów do tej nagrody ze Środkowej Europy.

"

- W czwórce wyszehradzkiej mamy wielu znakomitych kolegów, którzy mogli być ludźmi roku, ale bez wątpienia ja jestem najstarszy wśród nich – dodał. - Z wielkim szacunkiem dziękuję i przyjmuję tę nagrodę – mówił odbierając wyróżnienie z rąk premier Beaty Szydło. - Myślę, że państwo dali tę nagrodę dla sprawy Środkowej Europy. Jestem przekonany, że sprawa, którą reprezentuję, to nic innego jak to, że narody Europy Środkowej muszą zachować swoją tożsamość; tożsamość historyczną, religijną, narodową. To nie jest stary ciuch, który teraz w nowoczesnych czasach trzeba zrzucić. Jest wręcz odwrotnie, to jest pancerz, który nas ochroni – mówił. - Stoimy u wrót wielkich czasów, cały nasz kontynent się przemieni. Te społeczności będą skuteczne, przetrwają, będą silne, które mają tożsamość historyczną, religijną, narodową. Ja właśnie reprezentuję i chronię to – podkreślił Orban. "

W laudacji Igor Janke z Instytutu Wschodniego mówił, że gdy po raz drugi Orban stanął na czele rządu w 2010 r., Węgry stały „na progu katastrofy finansowej” i wielu uważało, że będą drugą Grecją. Wiele osób twierdziło też wtedy, że Orban doprowadzi kraj do jeszcze większej katastrofy finansowej.

"

- Tak się jednak nie stało. Węgry powoli wychodzą z kryzysu, stają się mocniejsze. Te reformy, które wydawały się kontrowersyjne, okazały się w dużej mierze skuteczne - podkreślił. - Dziś polski rząd podąża podobnymi ścieżkami – dodał. "

Według Jankego, Orban jest politykiem niezwykle silnym, zdecydowanym i odważnym. - W takich trudnych czasach, w jakich żyjemy, tylko tacy politycy mogą coś zmienić – stwierdził.

W poprzednich latach tytuł Człowieka Roku trafił do m.in.: papieża Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Donalda Tuska oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Radio ZET/PAP/AK