6,6 tys. zł kwoty wolnej. Poprawka złożona

Senator Grzegorz Bierecki (PiS) złożył podczas poniedziałkowego posiedzenia Senatu poprawkę podnoszącą kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających do 6,6 tys. zł. Zdaniem resortu finansów zmiana może kosztować budżet około miliarda złotych. We wtorek projektem mają zająć się posłowie.

Jak mówił Bierecki, proponowana zmiana to element „sprzątania” po latach rządów PO-PSL, kiedy kwota wolna nie była podwyższana.

Bierecki wyjaśnił, że w poprawce chodzi o to, aby ludzie, którzy korzystają z pomocy społecznej, nie musieli płacić podatku dochodowego. – Bieda w Polsce była mrożona, była kultywowana - ocenił Bierecki. – Teraz zmiany następują tak szybko, na ile pozwala sytuacja finansowa państwa – mówił.

Kwota wolna od podatku - ile wyniesie?

Poinformował, że wskutek zmiany osoby, które zarabiają np. 1000 zł miesięcznie, w rozliczeniu za 2017 r. zyskają 265 zł. Natomiast osoby, które otrzymują rentę socjalną w kwocie 840 zł miesięcznie - zapłacą mniej o 132 zł.

W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie tyle, co obecnie, czyli 3091 zł. Powyżej dochodu 85 tys. 528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Według wiceministra finansów Pawła Gruzy na zmianie skorzysta 3,5 mln podatników, 19 mln osób jej nie odczuje, a pół miliona straci. Dodał, że likwidacja kwoty wolnej dotknie 250 tys. osób.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: