Leonidy 2016: kiedy i gdzie szukać na niebie spadających meteorytów?

Przed nami listopadowy deszcz meteorytów z roju Leonidów. Kiedy się zaczyna, do kiedy potrwa i gdzie na niebie szukać spadających gwiazd? Maksimum przypada już w nocy z 17 na 18 listopada. Sprawdź, jak oglądać spadające Leonidy.

Leonidy 2016, czyli kolejny jesienny deszcz meteorytów, rozpoczął się 10 listopada i potrwa niespełna dwa tygodnie - do 23.11. Choć Leonidy nie są tak liczne jak sierpniowe Perseidy czy październikowe Orionidy, to ich obserwowanie jest niezwykłym widowiskiem, bo są to najszybsze meteoroidy, których prędkość w atmosferze ziemskiej wynosi nawet 72 km/s.

Kiedy maksimum Leonidów 2016?

Deszcz meteorytów z roju Leonidów można oglądać przez kilkanaście dni, przy czym maksimum wypada w nocy z 17/18 listopada. Rój ten związany jest z kometą 55P/Tempel-Tuttle, a jego radiant znajduje się (co sugeruje nazwa) w gwiazdozbiorze Lwa. Spadające Leonidy widoczne są zatem na północno-wschodnim horyzoncie, tuż nad nim. Obserwacje najlepiej rozpocząć przed północą.

Ile gwiazd na godzinę?

Leonidy, podobnie jak Lirydy i Akwarydy, należą do rojów o najniższej zenitalnej liczbie godzinnej, czyli spada ich stosunkowo mało (w porównaniu np. ze wspomnianymi już Perseidami czy Geminidami). Jednak odznaczają się bardzo zmienną liczbą ZHR, co oznacza, że trudno przewidzieć, co się może wydarzyć. Dla przykładu w 2001 roku, kiedy Leonidy były wyjątkowo aktywne, spadały średnio co minutę. Nie warto zatem przegapić kolejnego wyjątkowego zjawiska astronomicznego.

Więcej: