Będzie rzeź dzików. Tak każe Unia

Myśliwi mają zabijać więcej dzików – poleciło Ministerstwo Środowiska. Według rekomendacji Unii Europejskiej tych zwierząt powinno być w naszym kraju 135,5 tys. Tymczasem jest ich 245 tys.

Resort poinformował, że związku z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) zwiększony odstrzał dzików ma być prowadzony na terenie całego kraju. MŚ dodało też, że zgodnie z rekomendacjami UE „bezpieczna” liczba dzików to pięć osobników na 1 tys. ha (statystycznie - 0,5 osobnika na km kw.).

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha wyjaśnił, że krajowa populacja dzików (stan na 10 marca 2016 r.) wynosi 245 tys. osobników, natomiast zagęszczenie - 0,9 osobnika na km kw.

– Operowanie liczbami bezwzględnymi jest trudne, gdyż stan populacji nie jest wartością stałą. Zwierzęta rozmnażają się w ciągu roku łowieckiego. Docelowo, przy zagęszczeniu 0,5 osobnika na km kw. stan krajowej populacji dzika powinien wynosić 135,5 tys. osobników - dodał.

ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. W ub. roku choroba atakowała głównie dziki, wirusa wykryto jednak też w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca w gospodarstwach odnotowano już 16 ognisk wirusa.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: