Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej nie chcą ekshumacji. Napisali list otwarty

Jeszcze w niedzielę przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej opublikują dramatyczny list otwarty przeciwko ekshumacji ciał ich bliskich. Takie plany ma prokuratura. Reporter Radia ZET Przemek Taranek dotarł do treści listu.

Jak informowaliśmy w tym tygodniu, śledczy chcą szukać na szczątkach ofiar katastrofy m.in. śladów materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych.

Rodziny ofiar nie chcą się na to zgodzić. Dlatego napisały list, skierowany do przedstawicieli władz, Kościoła i „wszystkich ludzi dobrej woli”. Sygnatariusze listu tłumaczą, że po sześciu latach od strasznej tragedii jaka ich „samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: nasi Bliscy mają być wyciągnięci z grobów, wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym, pochowanym z najwyższą czcią”.

Autorzy listu przypominają, ze od miesięcy bezskutecznie wyrażają swój sprzeciw wobec „niczym nieuzasadnionego i niezrozumiałego przedsięwzięcia”. 

List otwarty rodzin smoleńskich zostanie rozesłany m.in do kurii metropolitalnych i diecezji w całym kraju.

List, którego pełną treść publikujemy poniżej, podpisało już ponad 200 osób - to krewni 16 ofiar katastrofy - m.in Andrzeja Kremera, ks. Adama Pilcha, Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i Wiesława Wody. 

Radio ZET/Przemek Taranek/MW

Więcej: