Świeckie piosenki zakazane w kościołach - m.in. "Hallelujah" Cohena

Kiedyś był Indeks Ksiąg Zakazanych, teraz są utwory, które zostały zakazane przez jednego z duchownych do grania w kościołach. Włocławski biskup Wiesław Mering wydał specjalne zarządzenie, w którym stwierdza, że wykonywanie utworów nieliturgicznych w świątyniach jest nie do przyjęcia.

Wiesław Mering swoje zarządzenie z "indeksem piosenek zakazanych" wydał jeszcze w lipcu, jednak dopiero teraz zrobiło się o tym głośno. Biskup wrocławski ogłosił zakaz wykonywania w kościołach utworów świeckich, takich jak popularna ostatnio piosenka Leonarda Cohena "Hallelujah", czy też "Serce Matki" Mieczysława Fogga, grane na ceremoniach pogrzebowych. "Nic co świeckie, nie powinno mieć miejsca w naszych kościołach" - napisał biskup w wydanym dokumencie. Oznacza to, że wszyscy, którzy planują ślub na terenie diecezji wrocławskiej, będą musieli zrezygnować z muzyki innej, niż religijna. Nie będzie Cohena, "All You Need Is Love" Beatlesów, czy kawałków Piotra Rubika. Wyjątkami są tylko kompozycje muzyki poważnej.

Drony zbanowane

Oprócz tego, w zarządzeniu biskup Mering informuje też, że"wszystkie udziwnienia, szukanie poklasku i oryginalności, wykonywanie utworów nieliturgicznych - świeckich, są zakazane". Dotyczy to m.in. dronów, które stały się dziś popularnym elementem sprzętu firm filmujących ceremonie ślubne i wesela.

"

Przypominam też o całkowitym zakazie używania dronów w świątyniach i godnym sprawowaniu Mszy św., liturgii ślubnych, czy też pogrzebowych. (...) Wszystkie udziwnienia, szukanie poklasku i oryginalności, wykonywanie utworów nieliturgicznych - świeckich, są zakazane. "

Zarządzenie wydane zostało m.in. w oparciu o przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz na podstawie postanowień Konstytucji o Liturgii Soboru Watykańskiego II. Dotyczy także organizowania koncertów w kościołach. Biskup Mering przypomina, że pod względem tematycznym koncerty prezentować powinny głównie muzykę religijną. Muzyka poważna jest dopuszczalna tylko po uzyskaniu zgody biskupa.

"

Skarbiec muzyki sakralnej pozostaje świadectwem wkładu wiary chrześcijańskiej w rozwój ludzkiej kultury; stwarzanie w kościołach atmosfery piękna i medytacji ma ułatwić nie tylko właściwy odbiór muzyki sakralnej, ale także sprzyjać otwarciu się na wartości duchowe osób pozostających z dala od Kościoła. "

Więcej: