Bezpłatne szkolenia z technik samoobrony dla kobiet [JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?]

W 30 miastach Polski w najbliższym czasie mają się rozpocząć bezpłatne szkolenia dla kobiet z technik samoobrony. Zajęcia poprowadzą instruktorzy wojskowi –- zapowiedziało we wtorek MON. Będą trwały 90 minut i będą odbywały się raz w miesiącu. Gdzie odbędą się szkolenia i kto może się na nie zgłosić?

- Samoobrona Kobiet to program 8 bezpłatnych, kilkugodzinnych szkoleń praktycznych dla pełnoletnich kobiet, które chcą nauczyć się i rozwijać umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Projekt zaplanowano na okres od 19 listopada 2016 r. do 3 czerwca 2017 r. Jego inicjatorem jest szef MON Antoni Macierewicz. - Zajęcia poprowadzą najlepsi instruktorzy Wojska Polskiego w zakresie walki wręcz i samoobrony - zapowiada ministerstwo.

Zajęcia mają się odbywać w 30 garnizonach w Białymstoku, Bielsku-Białej, Brzegu, Bydgoszczy, Gdyni, Giżycku, Gliwicach, Hrubieszowie, Kielcach, Krakowie, Koszalinie, Lidzbarku Warmińskim, Łasku, Międzyrzeczu, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Sulechowie, Szczecinie, Świętoszowie, Tomaszowie Mazowieckim, Toruniu, Ustce, Warszawie, Wrocławiu, Zakopanem, Zamościu i Zegrzu. Zajęcia mają trwać 90 minut (plus rozgrzewka) i będą się odbywały raz w miesiącu. Ich terminy zostały z góry wyznaczone, zwykle będą to pierwsze soboty w danym miesiącu.

Jak podaje MON, na pierwszych zajęciach instruktorzy zaprezentują kursantkom techniki, które będą realizowane podczas całego cyklu szkolenia, m.in. jaką postawę przyjąć w razie agresji, jak uwolnić się z uchwytu, jak się bronić przed kopnięciem, duszeniem, uderzeniem, atakiem z użyciem niebezpiecznego narzędzia czy w razie ataku kilku napastników. Całość zostanie uzupełniona rozgrzewką i ćwiczeniami ogólnorozwojowymi poprawiającymi kondycję fizyczną. - Na pierwszych zajęciach każda uczestniczka programu Samoobrona Kobiet otrzyma promocyjny pakiet startowy -– podało MON w komunikacie.

Jakie kryteria należy spełnić, aby zapisać się na szkolenie?

Kandydatki na szkolenie powinny mieć powyżej 18 lat, cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć polskie obywatelstwo i chcieć zdobywać nowe umiejętności. Wśród warunków uczestnictwa w szkoleniu są m.in. przedstawienie aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do udziału w praktycznych zajęciach walki wręcz, pisemne oświadczenie o odstąpieniu od roszczeń w stosunku do MON w razie kontuzji i posiadanie indywidualnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.mon.gov.pl/samoobrona-kobiet/.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: