Macierewicz: sprawa śmigłowców pilna, ale Airbus nie spełnił polskich propozycji

Airbus Helicopters nie przedstawił własnych propozycji w sprawie offsetu przy zakupie śmigłowców Caracal – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz.

– Dążyłem do tego, aby warunki tego offsetu były jak najlepsze dla strony polskiej. Dlatego też z ubolewaniem przyjąłem stanowisko Airbus Helicopters, który nie spełnił polskich, przedstawionych przez ministra rozwoju, propozycji związanych z offsetem - powiedział na sobotniej konferencji prasowej.

Macierewicz powiedział również, że sprawa zakupu nowych śmigłowców jest „pilna”, choć decyzja o zerwaniu rozmów z Francuzami „nie odbije się negatywnie na polskich zdolnościach obronnych”.

Caracale dla polskiej armii

O zerwaniu rozmów w sprawie zakupu śmigłowców Caracal jako pierwsze poinformowało Radio ZET. We wtorek Ministerstwo Rozwoju ogłosiło, że kontrahent nie przedstawił oferty „zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego”.

„Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe” – podał resort w komunikacie.

W piątek Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce. To reakcja fiaska rozmów ws. Caracali. Kontrakt miał kosztować ok. 13,5 mld zł.

Caracal, produkcji Airbus Helicopters, został wybrany do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska w kwietniu ub. roku. Decyzja o wyborze śmigłowca Caracal wzbudziła sprzeciw PiS i związków zawodowych działających w zakładach, których oferty zostały odrzucone - PZL Mielec, należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky z maszyną Black Hawk, i PZL Świdnik - będących własnością Leonardo Helicopters proponujących maszynę AW149.

Więcej: