"To nie jest tradycyjna rodzina". Kuriozalne pytanie w arkuszu maturalnym

Spore oburzenie wywołało jedno z pytań w próbnym arkuszu egzaminacyjnym z WOS-u, jaki uczniowie otrzymali w tym roku. Na podstawie zdjęcia ojca opiekującego się niemowlęciem, uczniowie mieli rozstrzygnąć czy fotografia przedstawia "tradycyjną rodzinę". Według klucza maturalnego nie, gdyż "opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety'.

Chodzi o arkusz rozszerzony z wiedzy o społeczeństwie. W zadaniu 3. widnieje fotografia ojca pochylającego się na wózkiem dziecięcym, w którym leży małe dziecko. Treść zadania brzmi: "„Rozstrzygnij, czy zdjęcie ilustruje tradycyjny model rodziny. Swoje zdanie uzasadnij, odwołując się do fotografii”.

Według klucza maturalnego, poprawna odpowiedź to „Nie", natomiast przykładowe uzasadnienie brzmiałoby: "Rodzina tradycyjna, inaczej patriarchalna, to rodzina, w której opieka nad dziećmi jest zadaniem kobiety. Natomiast mężczyzna zapewnia byt materialny i reprezentuje ją na zewnątrz”.

Zdziwienie i oburzenie

Zarówno pytanie, jak i prawidłowa wedle klucza odpowiedź wywołały oburzenie wśród nauczycieli. - Byłem przekonany, że to pomyłka. I oburzony – mówi Grzegorz, egzaminator i nauczyciel WOS-u w liceum i w gimnazjum. I dodaje, że tak sformułowane pytania (i takie uzasadnienia) funkcjonowały w podręcznikach do socjologii w latach 50. ubiegłego wieku. 

Także rodzice nie kryją zdenerwowania. -  Widziałam już w podręcznikach różne kontrowersyjne pytania, ale to jest kuriozum – mówi Anna, matka, tegorocznej maturzystki. – Co dziwnego jest w ojcu, który opiekuje się dzieckiem?

Reakcje w sieci

Niektórzy swoje zdziwienie i dezaprobatę wyrażali w internecie, np na Twitterze:

Radio ZET/wp.pl/MP

Więcej: