Premier proponuje pielęgniarkom rozmowy

- Będziemy protestować do skutku - mówi Radiu ZET Maria Ochman, jedna z pielęgniarek okupujących Ministerstwo Zdrowia. W poniedziałek późnym wieczorem odwiedziła je Elżbieta Witek z Kancelarii Premiera i zaproponowała spotkanie z Beatą Szydło w przyszły wtorek. Z protestującymi spotkał się też Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jak powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ, protest jest próbą zwrócenia uwagi na wciąż nierozwiązane problemy ochrony zdrowia.

W środę związkowcy wystosowali do premier Beaty Szydło pismo, w którym również prosili o pilne spotkanie w sprawie problemów polskiej służby zdrowia.

NSZZ „Solidarność” w poniedziałek wydała komunikat, w którym podkreślono: „Mamy pełną świadomość, że po ośmiu latach dewastacyjnej polityki kolejnych rządów PO-PSL nie nastąpi radykalna zmiana na lepsze. Nie formułujemy postulatów niemożliwych do realizacji - oczekujemy jedynie realizacji programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości oraz obietnic złożonych naszemu środowisku w expose pani premier”.

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i „radykalnego przyspieszenia” prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Chcą także przygotowania i uchwalenia ustawy o sieci szpitali, zwiększenia finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz utrzymania dotychczasowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: