''Dama z gronostajem'' w państwowych rękach?

''Dama z gronostajem'' Leonarda da Vinci wraz z całą kolekcją Czartoryskich pozostaje przedmiotem niepewności i spekulacji. Ministerstwo kultury wciąż nie podaje terminu i ceny, za jaką chce nabyć kolekcje.

Według nieoficjalnych informacji kwestią sporną transakcji są zapisy formalno-prawne. Do podpisania umowy nie dojdzie na pewno w dniu jutrzejszym. Cała procedura będzie odbywała się w tajemnicy. - Opinia publiczna o efektach ma zostać poinformowana w odpowiednim czasie - zapewnił minister Gliński.

W piątek do dymisji podał się cały zarząd fundacji książąt Czartoryskich. Jego wątpliwości budziła cena, za którą kolekcja miała być odsprzedana ministerstwu. Nieoficjalnie mówi się bowiem, że resort premiera Glińskiego ma zapłacić za nią dwadzieścia razy mniej niż jest naprawdę warta. Umowę za plecami zarządu fundacji negocjować miał książę Adam Czartoryski.

Kolekcja Czartoryskich liczy ponad sto osiemdziesiąt tysięcy eksponatów - "Dama z Gronostajem" Leonarda da Vinci to jej najcenniejszy element.

RadioZET.pl/DG

Więcej: