Zniknie wódka w tzw. "małpkach"? Nowy pomysł resortu zdrowia

W ramach walki z alkoholizmem, ministerstwo zdrowia chce wprowadzić zakaz produkcji i sprzedaży wódki w tzw. "małpkach" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wynika ze statystyk, Polacy piją średnio 3,2 litra alkoholu rocznie. Resort zdrowia uważa, że to stanowczo za dużo. Rozwiązaniem, które rozważa obecnie ministerstwo, ma być zakaz sprzedaży i dystrybucji wódki w tzw. "małpkach, które - jak wskazują eksperci - są w znacznym stopniu przyczyną wysokiego spożycia alkoholu. 

Państwowa Agencja Rozwiązania Problemów Alkoholowych w likwidacji "małpek" nie upatruje jednak samych plusów. - Może mała butelka mocnego alkoholu jest rzeczywiście zbyt tania, ale ograniczenie ich sprzedaży może zachęcać do kupowania wódek w większych opakowaniach – w rozmowie z "DGP" tłumaczy Krzysztof Brzózka, dyrektor PARPA.

Jak pokazują statystyki, sprzedaż "małpek" stale wzrasta. W 2014 r. stanowiły 21 proc. rynku, a w 2015 r. już 27 proc.

Według resortu zdrowia, na zmniejszenie spożycia alkoholu mogłoby też wpłynąć wprowadzenie minimalnej ceny za gram czystej wódki. Agencja proponuje stawkę 2 zł za 10 g czystego alkoholu, co sprawi, że np. mocne piwo kosztowałoby proporcjonalnie więcej niż słabe.

Radio ZET/Dziennik Gazeta Prawna/MT

Więcej: