Nowy sondaż TNS. PiS ma powody do radości

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się we wrześniu, PiS uzyskałby w nich 36 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Kolejne miejsca zajęłyby: PO z 17 proc. głosów, Nowoczesna z 11 proc. i Ruch Kukiz`15 - z  9 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

TNS zbadał preferencje tych spośród badanych, którzy zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach. Jak wynika z sondażu, notowania PiS nie zmieniły się od badania TNS z sierpnia, PO uzyskała o 1 pkt proc. mniej, Nowoczesna zyskała 3 pkt proc., a wynik Kukiz'15 nie zmienił się od badania z ubiegłego miesiąca.
Pozostałe ugrupowania brane pod uwagę w badaniu nie przekroczyłyby progu wyborczego.
Na piątej pozycji uplasowały się PSL i SLD z wynikiem po 3 proc. PSL stracił 2 pkt proc. w stosunku do badania z sierpnia, zaś wynik SLD nie uległ zmianie. KORWiN uzyskał 2 proc. głosów (spadek o 1 pkt proc.), Twój Ruch - 1 proc.(bez zmian), a Partia Razem - 1 proc. (wzrost o 1 pkt proc.)
17 proc. badanych - tak samo jak w sierpniu - nie umiało określić swoich preferencji.

We wrześniowym badaniu udział w wyborach "zdecydowanie" zadeklarowało 24 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca). "Raczej" do urn wybrałoby się 37 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.). W wyborach "raczej" nie planowało udziału 15 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), a "zdecydowanie" nie wzięłoby udziału - 16 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). 8 proc. było niezdecydowanych.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: