Nastolatkowie nie lubią warzyw!

Średnie spożycie warzyw i owoców wśród polskich nastolatków jest niższe niż w krajach wysoko rozwiniętych.

U osób, które w nastoletnim wieku prowadzą niezdrowy styl życia, czyli m.in. rzadko spożywają warzywa i owoce oraz mało ćwiczą, objawy chorób układu krążenia występują już w wieku 30-40 lat.

"

Częstość spożycia warzyw wśród polskich 15-latków jest poniżej średniej spożycia przez ich rówieśników w krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Jeśli chodzi o częstość codziennego spożycia owoców, to wśród krajów "rozwiniętych" jesteśmy na ostatnim miejscu "

- mówi dr Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Badania wskazują, że im dzieci są starsze, tym mniej jedzą warzyw i owoców. Stwierdzono, że w każdym kraju chłopcy rzadziej niż dziewczyny spożywają warzywa i owoce. Według statystyk tylko co piąta dziewczyna i co siódmy chłopiec w wieku 17-18 lat codziennie je owoce.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to chłopcy częściej niż dziewczyny deklarują, że regularnie uprawiają sport. Wśród 18-latków codzienną aktywność fizyczną deklaruje 18% chłopców, czyli prawie co piąty, i tylko 4% dziewczyn, czyli co 25 dziewczyna.

Jak podkreślił kardiolog, polscy nastolatkowie stosunkowo rzadko cierpią na nadwagę, jednak Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością.

"

To będzie miało konsekwencje w ciągu najbliższych 20 lat "

– twierdzi dr Jankowski i zaznacza, że edukację prozdrowotną trzeba prowadzić już u dzieci w wieku przedszkolnym.

Z kolei z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Aż 18,3% 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4% jest otyłych.

Radio ZET/PAP/tp

Więcej: