„Nie oddamy wam kultury”. Protest artystów przed PKiN

Nie pozwolimy im zniszczyć wolnej sztuki i kultury”– mówili uczestnicy sobotniej pikiety przed stołeczny Pałacem Kultury. Artyści chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec ingerencji polityków w kulturę i aktualnej polityki kulturalnej.

Protest odbył się w czasie Kongresu Kultury. – Wejdziemy tam, do tych urzędów, do tych ministerstw, do Sejmu i powiemy im, tym wszystkim politykom, basta. (...) A mam złość w sobie, mam frustrację, mam gniew i nieodpartą chęć robienia, demolowania” – powiedział aktor Andrzej Kłak, parafrazując słowa Pawła Demirskiego ze sztuki„„Courtney Love”.

Głos zabrali także zaproszeni przez Kłaka na schody przed Pałacem Kultury aktorzy i ludzie kultury, w tym m.in. Halina Rasiakówna, Agnieszka Przepiórska, Krzysztof Dracz, Krzysztof Bosak, Wiesław Cichy, Przemysław Bluszcz oraz Miłogost Reczek.

–„Zwracamy się dziś do polityków wszystkich obozów. Historia pokazuje, że od zawsze próbujecie zawłaszczyć kulturę. Robiliście to i robicie, gdyż wiecie, że kultura kształtuje wyobraźnię ludzi. Liczycie na to, że mając władzę nad kulturą, zawładniecie duszami i umysłami Polaków”– mówili zgromadzeni.

Protestujący zapowiedzieli, że nie pozwolą na polityczne konkursy w kulturze i cenzurę.

Na proteście obecni byli także m.in. Katarzyna Janowska, Michał Zadara, Krzysztof Mieszkowski, Bartosz Porczyk, Natalia Korczakowska, Monika Strzępka oraz uczestnicy Kongresu Kultury, który odbywa się w weekend w Pałacu Kultury i Nauki.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: