Nie płacisz alimentów? Możesz trafić do rejestru dłużników

Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich chcą, aby powstał rejestr dłużników alimentacyjnych. Mieliby do niego dostęp komornicy. Dzięki temu szybciej ściągaliby zaległe alimenty.

Teraz komornik ściga wierzyciela na wniosek sądu. Tylko raz na pół roku może spojrzeć w dane wierzyciela w ZUS.

- Nowy rejestr to szybki, stały dostęp i szybsze ściąganie należności - wyjaśnia Ewa Dawidziuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

W rejestrze może znaleźć się ponad 300 tysięcy osób. Ich długi z alimentów przekraczają już 10 miliardów złotych. Jak alarmują Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka zasądzone alimenty nie trafiają do blisko miliona dzieci. W 97 procentach alimentacyjnymi dłużnikami są mężczyźni, w 3 procentach kobiety.

Teraz Fundusz Alimentacyjny wypłaca za niepłacącego rodzica alimenty do 500 złotych miesięcznie. Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 750 złotych.

Na razie Rejestr Alimentacyjnych Dłużników to projekt. Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich skierowali go do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Pozytywną opinię wydała Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska.

Wkrótce przeciwko zatrudnianiu "na czarno" dłużników alimentacyjnych ruszy też kampania Konfederacji Pracodawców Lewitan.

Radio ZET/rokl/ucha

Więcej: