Bronka Nowicka laureatką Nagrody Nike

Bronka Nowicka, autorka tomu poetyckiego „Nakarmić kamień", została dwudziestą laureatką Nagrody Literackiej Nike w historii tej najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. – 44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża (...) obrazy poetycki – ocenił nagrodzoną książkę przewodniczący jury, Tomasz Fiałkowski.

Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike  2016, podkreślił w laudacji, że zdecydowano się nagrodzić książkę reprezentującą "trudny i niezbyt często u nas uprawiany gatunek" prozy poetyckiej.
– 44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję - mówił o książce „Nakarmić kamień" przewodniczący jury.

Dodał także, że jest to książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia oraz próbach ich przekroczenia, o emocjach, cielesności i doświadczeniu cudzej śmierci.
– Jest w niej groteska i wizyjne obrazy, jest całkiem dosłowna przemoc i rodzinna psychomachia, jest wyrazistość, niemal dotykalność wykreowanego przez autorkę dziecięcego uniwersum – podkreślił Fiałkowski.
– Nie ma za to ładności ani choćby cienia sentymentalizmu, to książka, która po lekturze bardzo długo z nami zostaje – podsumował.

„Nakarmić kamień" – przejmujący debiut

„Nakarmić kamień" to tom krótkich próz poetyckich. Autorka spis rzeczy umieszcza nie na końcu, a na początku książki Nakarmić kamień. Następnie snuje czterdzieści jeden krótkich opowieści, portretów rzeczy i ludzi, wypełnionych szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, gdzie kwestionuje się i podważa zastałe hierarchie. "Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka – powiedziała nagrodzona autorka.
„Nakarmić kamień" wyrasta z poczucia niemożliwości objęcia całego świata, poznania każdej ludzkiej historii czy zagłębienia się w ludzką pamięć - tłumaczyła laureatka. - Tego poczucia szczególnie mocno doznajemy jako dzieci, bo wtedy zyskujemy świadomość, wyodrębniamy się z całości, którą jest świat. Temu wyodrębnianiu się towarzyszy smutek - i smutek jest filarem, na którym opiera się ten tom – dodała.
– Dla każdego twórcy to wyróżnienie jest czymś niezwykłym, ogromnym. Dla debiutanta jest czymś chyba jeszcze większym. Ale dla mnie ta nagroda jest też ogromnym zobowiązaniem, ja to zobowiązanie traktuję jako obowiązek odpowiedzialności za słowo, jako obowiązek zachowania humanistycznej postawy, obowiązek autorefleksji i rozwijania własnej świadomości. Również jako obowiązek pozostawania blisko życia, blisko ludzi, blisko ich historii, ich pamięci – mówiła Nowicka, gdy odbierała nagrodę.
– Napisać jedną myśl to jakby rąbać w lesie ścieżkę. Piszę bardzo długo, pisze mi się niesłychanie trudno. Bardzo to lubię, bardzo dobrze czuję się pisząc, ale jest to też dla mnie bardzo trudna materia, trudna droga wyrażania się. Język jest dla mnie niesamowicie materialny, dotykalny – mówiła Nowicka w rozmowie z mediami. Zapytana, na co przeznacza pieniądze z nagrody powiedziała: "Pieniądze, to ostatnia rzecz, o której pomyślałam stojąc tutaj. Myśleć o pieniądzach, kiedy padają takie słowa i kiedy dostaje się taką nagrodę to jest coś niestosownego. Cieszę się, że będę mogła teraz poświęcić czas pracy - pisać – dodała laureatka.
Bronka Nowicka urodziła się w 1974 r. Jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie.

Pozostali nominowani

Nominowani byli: Magdalena Grzebałkowska za książkę "1945. Wojna i pokój" (Agora), Ziemowit Szczerek za "Tatuaż z tryzubem" (Czarne), Piotr Matywiecki za "Którędy na zawsze" (Wydawnictwo Literackie), Weronika Murek za "Uprawę roślin południowych metodą Miczurina", (Wydawnictwo Czarne), Maciej Płaza za "Skoruń" (W.A.B.), Bronka Nowicka za "Nakarmić kamień" (Biuro Literackie) i Renata Lis za "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (Sic!).

Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Radio ZET/SI/PAP