Prezydent: niższy wiek emerytalny możliwy już za rok

Absolutnie możliwe jest, że od 1 października 2017 r. będzie obowiązywał wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent powiedział o tym w obszernym wywiadzie dla PAP. – Czekam aż parlament wywiąże się ze swojego zadania i ustawa zostanie uchwalona – dodał Duda. Jak poinformował, prace nad projektem o obniżeniu wieku emerytalnego dobiegają końca. –„Jeszcze w tym roku, tak jak zresztą deklarowała pani premier, ta ustawa zostanie uchwalona”– zapewnił.

Pytany, czy stan finansów pozwala, by o przejściu na emeryturę mogło także decydować kryterium stażowe, odpowiedział, że w jego projekcie ten element nie był zawarty. –„Wiem, że te kwestie były konsultowane także z rządem, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie decyzji idącej w tym kierunku” – powiedział.

Dodał również, że możliwa będzie praca po przejściu na emeryturę. –Jeżeli ktoś chce dalej pracować, jeżeli ktoś chce dalej składać na wyższą emeryturę, będzie miał do tego prawo. To będzie wybór każdego obywatela”– mówił.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: