Podkomisja smoleńska ma nowe dowody ws. katastrofy?

Załoga Tupolewa została wprowadzona w błąd co do odległości od progu pasa startowego? Tak sugeruje szef podkomisji smoleńskiej dr Wacław Berczyński. Jak poinformował, w sprawie pojawiły się nowe nagrania, które mogą mieć wpływ na przebieg śledztwa.

Jak twierdzi dr Berczyński, z nowych nagrań które komisja otrzymała m.in. od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wynika, że załoga prezydenckiego Tu 154M, była wprowadzona w błąd co do odległości od progu pasa startowego.

– Z materiałów wynika, że między odległością do pasa startowego, jaką obsługa lotniska podała załodze, a odległością rzeczywistą była znaczna różnica, mogła ona mieć wpływ na przebieg lądowania i katastrofy – powiedział w TVP Info dr Berczyński. 

Nowe materiały dowodowe dotyczące katastrofy smoleńskiej to nagranie z wieży w Smoleńsku, inne od znanych dotychczas taśm - twierdzi dr Wacław Berczyński. - Moim zdaniem są fakty pozwalające na zmianę kwalifikacji działań prokuratury - wskazał. Szef podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, mówił o tym w niedzielę w TVP Info.

- Mamy taką taśmę i jest ona inna niż to, co widzieliśmy do tej pory. Również jest ona inna od nagrań, które mamy z wieży i z samolotu. Także jest to widoczna sprzeczność i zmienia to trochę kategorię wiadomości, jakie dostajemy od strony rosyjskiej - poinformował Berczyński.

Na pytanie, czy to oznacza, że prokuratura może zmienić zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów, którzy 10 kwietnia 2010 roku byli na wieży w Smoleńsku, Berczyński powiedział: "To jest zadanie nie podkomisji, tylko prokuratury. Ale moim zdaniem są fakty pozwalające na zmianę kwalifikacji działań prokuratury".

Jak dodał, zarzutami może być objęta kolejna osoba, prawdopodobnie po stronie rosyjskiej.

Podkomisja smoleńska zbiera się we wtorek na zamkniętym posiedzeniu. W środę mają się odbyć spotkania z rodzinami ofiar katastrofy, a w czwartek podkomisja ma oficjalnie przedstawić dotychczasowe ustalenia.

Radio ZET/TVP INFO/MT

Więcej: