Wiemy, kto zastąpi szefów GROM i Wojsk Specjalnych

Antoni Macierewicz zdecydował, że ppłk Robert Kopacki będzie pełnił tymczasowo funkcję szefa jednostki GROM. Szefem Inspektoratu Wojsk Specjalnych będzie natomiast gen. bryg. Wojciech Marchwica.

Poprzedni dowódcy obu instytucji zostali odwołani w poniedziałek, ale dopiero w środę informację przekazano mediom.

Gen. bryg. Wojciech Marchwica urodził się 23 czerwca 1966 roku w Rzeszowie. Studiował w Akademii Obrony Narodowej oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie.

Brał udział w misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Przez wiele lat związany był z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Ppłk Robert Kopacki urodził się 9 lutego 1967 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej. W latach 2000-2008 zajmował stanowiska oficera i szefa sekcji operacyjnej sztabu 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. W latach 2010-2011 związany był z Dowództwem Wojsk Specjalnych.

Minister Macierewicz wyznaczył także gen. bryg. Adama Joksa na szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Generał brygady Adam Joks urodził się 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie). Studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu, na Politechnice Warszawskiej,  w Szkole Wojsk Pancernych w Munster oraz na AON.

10 grudnia 2012 roku płk dypl. Adam Joks objął stanowisko dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Od 19 października 2015 r. generał brygady Adam Joks  pozostawał na stanowisku Dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: