O czym marzą Polacy? Sprawdziliśmy i chcemy Wam pomóc!

Z raportu GfK Polonia dla Radia ZET wynika, że najczęściej marzymy o podróżach, rzeczach związanych z posiadaniem, zdrowiu i dobrych relacjach z najbliższymi. Rzadziej o własnym rozwoju. Zaledwie 6 procent z nas w ogóle nie marzy. A szkoda, bo warto - teraz Wasze marzenia spełnia Radio ZET. Wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie.

Największy odsetek Polaków, aż 50 proc., marzy o podróżowaniu. 33 proc. z nas ma marzenia związane z posiadaniem (dom, samochód, itd.), 30 proc. marzy o dobrym zdrowiu dla siebie lub najbliższych, a 21 proc. ankietowanych chciałoby być bogatymi i nie mieć zmartwień finansowych. 

W dalszej kolejności są relacje z innymi ludźmi, o ich poprawie marzy co piąty badany (20 proc.). Marzenia związane z pracą ma 16% respondentów, a 15% po prostu chce być szczęśliwymi. 

Jedynie 5 proc. Polaków spontanicznie wymienia marzenia altruistyczne, jednak gdy zapytaliśmy, czy zdarzyło im się marzyć o pokoju na świecie, wynalezieniu lekarstwa na nieuleczalną chorobę, czy nakarmieniu wszystkich cierpiących głód, okazało się że znakomita większość podziela tego typu marzenia (najczęściej były to kobiety).

Marzeń nie ma, bądź nie zdecydowało się nimi podzielić w badaniu, zaledwie 6 proc. z ankietowanych. Najczęściej są to osoby powyżej 65 roku życia.

Co stoi na przeszkodzie w realizacji marzeń Polaków? Przede wszystkim pieniądze. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 73 proc. ankietowanych. Rzadziej wskazywane przyczyny to brak szczęścia, tak odpowiadał co trzeci ankietowany, brak czasu to bolączka 29 proc. badanych, niewystarczająca wiara w siebie to odpowiedź wskazana przez 27 proc. respondentów. 19 proc. twierdzi, że brakuje im determinacji lub konsekwencji w działaniu.

Choć przygniatająca większość naszych rodaków posiada marzenia to niekoniecznie chętnie dzieli się nimi z innymi. Dwie trzecie badanych ma skryte marzenia, a 40 proc. boi się o nich rozmawiać, żeby nie zapeszyć. 49 proc. ankietowanych regularnie zwierza się ze swoich marzeń najbliższym, 42 proc. często rozmawia o nich ze znajomymi. Częściej kobiety (47 proc.) niż mężczyźni (36 proc.). Co trzeci Polak marzy coraz rzadziej. Dotyczy to przede wszystkim osób w wieku powyżej 65 roku życia.

Czy znasz polski lepiej niż gimnazjalista? [QUIZ]

Rozwiąż QUIZ

Radio ZET