Odszkodowanie i comiesięczna renta dla weterana z Afganistanu

350 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia oraz comiesięczna renta - warszawski sąd okręgowy ogłosił wyrok ws. polskiego żołnierza, który został ciężko ranny w Afganistanie.

Starszy plutonowy Mariusz Saczek domagał się 3 mln zł. Mężczyzny nie było dziś w sądzie, bo jest w szpitalu. Reprezentował go radca prawny Piotr Sławek, który z dużą satysfakcją komentuje wyrok. Zdaniem Sławka, po raz pierwszy w Polsce sąd uznał, że za szkody poniesione na misjach należy się zadośćuczynienie i odszkodowanie oprócz systemu stworzonego dla żołnierzy.

Sąd uznał, że plutonowy wykonywał zlecone przez państwo zadanie i może nigdy nie wróci do zdrowia. Podkreślał jednak, że misja, w której uczestniczył Mariusz Saczek była dobrze przygotowana. Bomba, która wybuchła pod Rosomakiem, była tak duża, że żaden wóz bojowy nie uchroniłby żołnierzy przed eksplozją.

Saczek został ciężko ranny w Afganistanie 27 lipca 2010 roku. Transporter opancerzony, którym jechał na patrol wraz z innymi żołnierzami, wjechał na minę. Żołnierz spędził w szpitalu dwa lata.

Radio ZET/lp

Więcej: