Jest ich ponad półtora miliona. Dziś mają swoje święto

20 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dla dzieci jest okazją do świętowania, zabawy i radości z bycia Przedszkolakiem, a dla dorosłych, w tym wychowawców i opiekunów – czasem refleksji związanym z wychowaniem przedszkolnym - napisał w specjalnym liście rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Zwracając się do dzieci zaznaczył, że przedszkole to bardzo ważny etap w życiu każdego z nich. - To czas beztroskiej zabawy, odkrywania świata, poznawania jego tajemnic. W przedszkolu zawiązujecie pierwsze przyjaźnie, uczycie się wzajemnego szacunku i współpracy - zauważył. Życzył im by wykorzystali ten czas jak najlepiej - to piękne chwile, które często będą powracały w Waszych wspomnieniach jak będziecie już dorośli. Nie musicie się spieszyć – świat dorosłych na Was poczeka - zaznaczył.

Zwracając się zaś do rodziców i nauczycieli rzecznik praw dziecka przypomniał im, że przedszkole to taki mały – wielki świat, w którym każdy kolejny krok jest nowy i bardzo ważny. - W tym świecie najważniejsze jest poznawanie. To miejsce, w którym nie ma głupich pytań, w którym mamy prawo się mylić i popełniać błędy. To czas beztroskiej zabawy, ale także nauki i rozwijania talentów - zaznaczył.

Michalak podkreślił, że każdy, nawet najmniejszy człowiek, ma prawo do szacunku, do respektowania jego zdania.

"

- My dorośli powinniśmy o tym pamiętać i uważnie wsłuchiwać się w głos dziecka. Wykorzystajmy to Święto nie tylko na wspólną zabawę, rozrywkę, ale także na rozmowę i bycie blisko siebie. Z pewnością my dorośli – rodzice i nauczyciele - możemy wiele nauczyć nasze dzieci, ale pamiętajmy, że i przedszkolak może być wspaniałym nauczycielem - napisał.

"

Życzył dzieciom by każdy dzień spędzony w przedszkolu stał się wielką niezapomnianą przygodą. Życzył rodzicom, by ich dzieci wychodziły i wracały do domu z uśmiechem na twarzach, a im samym towarzyszyło przekonanie, że przedszkole to doskonałe miejsce sprzyjające rozwojowi i poznawaniu świata. Nauczycielom zaś życzył, by nie brakowało im energii i pasji w pracy z najmłodszymi.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione przez Sejm by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Obchodzone jest od trzech lat.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: