Ojciec Ewy Tylman pisze do Ziobry. Chce jawnego procesu

- Nie chciałbym, aby pozostało wrażenie, że prokurator czy Sąd ma w tej sprawie coś do ukrycia - pisze w liście do Zbigniewa Ziobry ojciec zamordowanej poznanianki Ewy Tylman. Andrzej Tylman prosi ministra sprawiedliwości o ujawnienie procesu. To kolejna reakcja rodziny ofiary na decyzję prokuratury, która chce, aby proces został utajniony. 

Wniosek o przeprowadzenie procesu z wyłączeniem jawności prokuratura złożyła w sądzie wraz z aktem oskarżenia Adama Z. Jako powód podano troskę o spokój i bezpieczeństwo publiczne. - Jawność mogłaby wywołać zakłócenie spokoju publicznego oraz naruszyć ważny interes prywatny - wyjaśniała Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Rodzina za jawnym procesem

Rodzina ofiary od początku sprzeciwiała się utajnieniu procesu. W zeszłym tygodniu Piotr Tylman, brat Ewy, opublikował na prowadzonym przez siebie Facebookowym profilu, dotyczącym tragedii, wpis, w którym tłumaczył, że "ten proces wymaga transparentności właśnie ze względu na niejasności na początku postępowania i pytania, na które między innymi prokuratura będzie musiała odpowiedzieć". Przypomniał, że strona reprezentująca oskarżonego również nie chce, by proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. 

Ojciec Ewy pisze do Ziobry

Swój sprzeciw wyraził także ojciec Ewy. Andrzej Tylman wystosował do ministra sprawiedliwości i prokuratora krajowego Zbigniewa Ziobry emocjonalny list. Prosi w nim o pomoc i reakcję ministra w sprawie decyzji prokuratury. "Teraz sprawa już jest w sądzie i dowiaduję się, że prokurator chce utajnienia procesu. Jako ojciec pokrzywdzonej sprzeciwiam się takiemu wnioskowi i proszę Pana Prokuratora o zmianę tej decyzji" - pisze.

Andrzej Tylman podkreślił w liście, że mnogość wątków i wersji wydarzeń w tej sprawie "powoduje, że sprawa musi być prowadzona z otwartą kurtyną. 

Odniósł się w ten sposób do cytowanych przez siebie słów Ziobry. "Zależy mi, aby cała prawda ujrzała światło dzienne i wiem także, bo mówił Pan to publicznie, że chce Pan rozpoznawania spraw w sądzie przy pełnej jawności" - dodaje. 

Kiedy decyzja?

Wniosek prokuratury sąd ma rozważyć 8 grudnia. Sam proces ma ruszyć 17 stycznia w Poznaniu. 

26-letnia Ewa Tylman zaginęła 23 listopada. Po 8 miesiącach intensywnych poszukiwań jej ciało zostało wyłowione z Warty.

Radio ZET/TVN 24/MP

Więcej: