Zwykła kranówka produktem regionalnym Mazur

Woda dostarczana przez miejskie wodociągi do domów mieszkańców Olsztyna została uznana za "Produkt z Warmii i Mazur". Nadająca się do picia bez przegotowania kranówka otrzymała we wtorek promocyjny certyfikat jakości od regionalnego samorządu.

Wydobywana ze studni głębinowych i przeznaczona do spożycia woda z Olsztyna jest jednym z 40 produktów, usług i wydarzeń, które uzyskały we wtorek certyfikaty od marszałka województwa. Takie firmy będą mogły posługiwać się znakiem towarowym dla najlepszych produktów z Warmii i Mazur. Samorząd chce w ten sposób wykreować i popularyzować regionalne produkty.

Wyjątkowa... kranówka

Zalety olsztyńskiej wody zachwalał podczas wręczenia certyfikatów prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wiesław Pancer. - Co w tej wodzie może być szczególnego? To, że jest ciągle dostępna, kiedy tylko odkręcamy kran. Ponadto pochodzi z głębokich źródeł, może mieć powyżej 20 tys. lat, więc jest to woda naprawdę czysta - przekonywał.

Przedsiębiorstwo od wielu lat chwali się wysoką jakością wody, wydobywanej z 43 studni głębinowych w Olsztynie. Ze względu na zawartość sodu i potasu można ją zaliczyć do wód średniomineralizowanych.

W stacjach uzdatniania usuwana jest z niej tylko ponadnormatywna część związków żelaza i manganu. Jakość wody w wodociągach jest systematycznie sprawdzana przez laboratorium przedsiębiorstwa i służby sanitarne.

PAP/ak

Darmowy program do rozliczania PIT-ów! Rozlicz się z Fundacją Radia ZET i pomóż dzieciom z wadami serca.

Więcej: